Dlaczego ćwiczenia kardio są ważne dla zdrowiaĆwiczenia sercowo-naczyniowe to każdy rodzaj ćwiczeń, które dostaje swoje tętno w górę i zwiększa przepływ krwi. Kiedy wykonujesz ćwiczenia kardio i przyspieszasz bicie serca przez dłuższy czas, pomagasz swojemu organizmowi na wiele sposobów. Twoje serce jest mięśniem, który wymaga kondycji, aby utrzymać pracę na najwyższym poziomie. Kiedy wzmacniasz swoje serce za pomocą rutynowych ćwiczeń cardio, może to zmniejszyć ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, choroby wieńcowej lub innych warunków, które stresują twój ticker. Silne i zdrowe serce pomaga zapewnić, że będziesz w pobliżu, aby zobaczyć wszystkie rzeczy, które chcesz zrobić w życiu. Oprócz zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby serca w późniejszym okresie, regularne ćwiczenia kardio poprawiają również inne aspekty Twojego zdrowia poprzez zwiększenie wytrzymałości, dzięki czemu możesz łatwiej wykonywać codzienne czynności oraz zmniejszenie stresu.

Fitness

Sprawność sercowo-naczyniowa jest miarą tego, jak efektywnie pracują twoje serce i płuca. Regularne ćwiczenia kardio mogą pomóc poprawić poziom sprawności fizycznej poprzez zwiększenie ilości tlenu, który mięśnie mogą wykorzystać podczas ćwiczeń. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które mają nadzieję poprawić swoje wyniki sportowe lub uczynić sport lub aktywność fizyczną częścią swojego stylu życia. Sprawność aerobowa, która jest ściśle związana ze sprawnością sercowo-naczyniową, może również pomóc w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi, lepiej regulować metabolizm organizmu i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy. Zwiększony poziom sprawności fizycznej może również pomóc w zapobieganiu lub szybszym powrocie do zdrowia po typowych problemach zdrowotnych, takich jak bóle stawów, bóle mięśni, zmęczenie i choroby. Kiedy jesteś bardziej sprawny fizycznie, Twoje serce i płuca muszą pracować mniej podczas wykonywania regularnych czynności, takich jak chodzenie po schodach, praca w ogrodzie czy wykonywanie prac domowych. Oznacza to, że mniej się zmęczysz i będziesz mniej narażony na kontuzje, takie jak ból pleców czy skręcenie stawów.

Redukcja stresu

Oprócz poprawy stanu zdrowia serca, ćwiczenia kardio mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu i uczynić Cię szczęśliwszym. Wpływ ćwiczeń na Twój mózg jest potężny i może przynieść korzyści Twojemu zdrowiu psychicznemu na wiele sposobów. Niektóre badania wykazały, że osoby, które regularnie ćwiczą, doświadczają spadku poziomu hormonów stresu w organizmie, podczas gdy inne badania sugerują, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne w leczeniu depresji jak leki przeciwdepresyjne. Jedną z najlepszych rzeczy o ćwiczeniach jest to, że są darmowe i można je wykonywać w dowolnym miejscu. Jeśli czujesz się zestresowany, nie ma lepszego sposobu na złagodzenie psychicznej udręki, niż uzyskanie pompowania serca. Regularne ćwiczenia mogą pomóc Ci lepiej spać, zwiększyć poziom energii, poprawić pewność siebie i lepiej wykorzystać swój czas. To także świetny sposób na poznanie nowych ludzi, nawiązanie nowych przyjaźni i utrzymanie kontaktu ze starymi przyjaciółmi.

Ćwiczenia cardio to jeden z najlepszych sposobów na utratę wagi, zwłaszcza w okolicach połowy ciała. Ten rodzaj ćwiczeń spala kalorie i zwiększa tempo metabolizmu, co oznacza, że Twój organizm szybciej zużywa energię. Naukowcy szacują, że 30 minut ćwiczeń sercowo-naczyniowych spali około 100 do 250 kalorii dla większości ludzi, więc widać, że jest to szybki sposób na utratę wagi. Eksperci zdrowotni zalecają wykonywanie około 150 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności każdego tygodnia. Jeśli chcesz schudnąć poprzez ćwiczenia, musisz również upewnić się, że odżywiasz się prawidłowo. Aby uzyskać optymalne wyniki, należy dążyć do wykonywania co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych przez pięć dni w tygodniu. Jeśli nie masz tyle czasu, staraj się wykonywać co najmniej 10 minut cardio co najmniej trzy razy w tygodniu. Możesz rozbić swoje treningi w ciągu dnia i uzyskać te same korzyści, jak gdybyś zrobił je wszystkie na raz.

Inne korzyści zdrowotne

Wykazano, że regularne ćwiczenia cardio zmniejszają ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, udar, niektóre rodzaje nowotworów i zapalenie kości i stawów. Może również pomóc ludziom, którzy mają istniejące problemy zdrowotne, takie jak depresja, niepokój, wysokie ciśnienie krwi i bezdech senny, a także ludziom, którzy mają nadwagę lub otyłość. Eksperci zdrowotni zalecają, aby osoby w wieku od 18 do 64 lat wykonywały 150 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Jeśli masz ponad 65 lat i nie jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń, najlepiej porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń.

Zalecenia

Jeśli jesteś początkujący, zaleca się, abyś zaczął od 30-minutowego treningu trzy razy w tygodniu, na przemian z treningiem kardio i siłowym. W miarę zdobywania sprawności fizycznej można zwiększyć treningi do czterech razy w tygodniu i zwiększyć długość sesji cardio do 45 minut. Zaleca się również zaplanowanie treningów o tej samej porze każdego tygodnia, co pomoże Ci wyrobić sobie rutynę i sprawi, że ćwiczenia staną się nawykiem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, połącz ćwiczenia aerobowe z treningiem siłowym. Podnosząc ciężary, możesz zbudować mięśnie, co pomoże Ci utrzymać zdrowy metabolizm.

Regularne ćwiczenia kardio to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia. Może obniżyć ryzyko rozwoju wielu chorób i prowadzić do dłuższego, szczęśliwszego i bardziej satysfakcjonującego życia. Nie jest łatwo znaleźć czas na ćwiczenia, ale jest to istotna część dbania o siebie. Nie można być naprawdę zdrowym, jeśli nie dba się o swoje ciało. Na szczęście ćwiczenia nie muszą zajmować dużo czasu. Samo zobowiązanie się do wykonywania ćwiczeń kardio trzy razy w tygodniu może sprawić dużą różnicę w Twoim życiu.