Porady dotyczące biegania w niskich temperaturach: Jak utrzymać ciepło i zachować bezpieczeństwoNadchodzi sezon zimowy, a to oznacza mniej godzin dziennych, chłodniejszą temperaturę i bardziej śnieżne warunki. Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, jak wielu z nas w Gateway City, może to być przerażająca myśl. W końcu bieganie na zewnątrz w chłodnym klimacie może sprawić, że poczujesz się bardziej podatny na atak ewentualnych drapieżników i innych zagrożeń. Istnieją jednak również korzyści z biegania w zimnej pogodzie. Ostre powietrze sprzyja spalaniu kalorii i tłuszczu, a jednocześnie stanowi wyzwanie dla organizmu, by utrzymać wysoką temperaturę ciała. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie biegać w chłodniejsze dni, jeśli zaczynasz się pocić podczas zwykłych joggingów...

Ubierz się w warstwy

Kiedy temperatura spada, Twoją pierwszą linią obrony przed zimnem jest dodanie większej ilości ubrań. Noś cienkie warstwy odzieży (tj. koszulkę z długim rękawem, rajstopy, sweter i kurtkę), w przeciwieństwie do noszenia jednej grubej warstwy. Pomoże Ci to zachować ciepło i komfort podczas biegu.

Bielizna termiczna to świetna opcja na utrzymanie ciepła podczas biegania w chłodniejszych temperaturach. Jest lekka, niedroga i ciepła. Jeśli jesteś osobą, która łatwo marznie, dodanie pary długiej bielizny pod ubraniem do biegania jest świetnym sposobem na utrzymanie ciepła bez przegrzania. Kolejnym ważnym elementem jest czapka z rondem. Podczas gdy ciepła czapka jest świetna, dodatkowa osłona z rondem pomoże chronić Twoje uszy, nos i twarz przed zimnym wiatrem podczas biegu.

Chroń swoje kończyny

Podczas biegania w zimnie ważne jest, aby utrzymać ciepło dłoni, stóp i głowy. Noś rękawiczki, czapkę i szalik oraz ciepłe skarpety, aby chronić dłonie, stopy i głowę przed zimnem.

Idealnie byłoby nosić rękawiczki z cienkim materiałem od wewnątrz, aby pomóc utrzymać ciepłe dłonie, i grubszym materiałem na zewnątrz, aby chronić dłonie przed zimnym wiatrem. Wybierając parę ciepłych butów do biegania, szukaj obuwia z grubą podeszwą, która chroni stopy i izoluje krok. Obuwie wykonane z materiałów syntetycznych lub grube wełniane skarpety to również doskonałe opcje.

Możesz również rozważyć użycie ogrzewaczy do palców lub stóp, które pomogą Ci chronić stopy przed zimnem. Można je kupić w większości sklepów sportowych.

Biegaj przed i po wschodzie i zachodzie słońca

Jeśli to możliwe, staraj się biegać zanim słońce wzejdzie lub po jego zachodzie. Wtedy jest najmniejszy wiatr, a ulice są mniej ruchliwe niż w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, że ubierasz się odpowiednio do pogody. Jeśli nie jesteś pewien, w co się ubrać, sprawdź prognozę i wybierz swój strój na podstawie temperatury.

Możesz też biegać w pomieszczeniach zamkniętych w lokalnym centrum fitness lub na siłowni. Wiele centrów fitness oferuje kryte bieżnie dla biegaczy, spacerowiczów i innych entuzjastów fitnessu.

Biegaj po suchych drogach

Podczas gdy chcesz uniknąć biegania po mokrych i błotnistych powierzchniach, chcesz również uniknąć biegania po suchych, zakurzonych drogach. Jeśli biegasz po polnej drodze lub ścieżce, upewnij się, że jest ona sucha, ponieważ stojąca woda lub błoto mogą być niezwykle śliskie i niebezpieczne. Kiedy jesteś na drodze, noś ubrania w jasnych kolorach, aby zwiększyć swoją widoczność i ułatwić kierowcom dostrzeżenie Cię.

Jeśli biegasz po utwardzonej drodze, upewnij się, że jest sucha, ponieważ mokra nawierzchnia może być bardzo śliska i niebezpieczna. Jeśli biegasz po chodniku, pamiętaj, że są one stworzone dla pieszych, a nie dla biegaczy. Jeśli chodnik jest mokry, unikaj biegania po nim, aby zapobiec poślizgnięciu.

Bądź ostrożny na śniegu i lodzie

Jeśli biegasz w śnieżnych warunkach, upewnij się, że biegasz po gruntowych ścieżkach/drogach, które są odśnieżone. O ile bieganie po śniegu może być trudne, o tyle na oblodzonych chodnikach niezwykle łatwo o poślizgnięcie i upadek. Jeśli biegasz po oblodzonym chodniku, unikaj biegania po nim, ponieważ łatwo jest się poślizgnąć i upaść.

Zanim zaczniesz biegać po śniegu, upewnij się, że masz na sobie odpowiedni rodzaj obuwia. Buty śnieżne lub para butów do biegania w śniegu z grubą podeszwą, dobrą przyczepnością i wodoodpornymi materiałami ułatwiają bieganie w śniegu.

Zimna pogoda ma wiele korzyści, w tym zwiększenie spalania kalorii i tłuszczu. Upewnij się tylko, że ubierasz się odpowiednio do pogody, pijesz dużo wody i chronisz się przed żywiołami. Zachowaj czujność i bądź bezpieczny!