Jak pływanie wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucieNie jest tajemnicą, że wielu z nas spędza dużo więcej czasu siedząc niż ruszając się. Niektóre badania sugerują, że przeciętna osoba siedzi nawet do 9 godzin dziennie, z czego większość przy biurku lub w samochodzie. To siedzące zachowanie może przyczyniać się do rosnącego rozpowszechnienia otyłości i innych przewlekłych schorzeń. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby przeciwdziałać złym skutkom zbyt długiego siedzenia, bez dodawania znacząco więcej czasu do swojego dnia. Jedno z zaskakujących rozwiązań? Pływanie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz przy krytym basenie, czy masz do niego dostęp raz lub dwa razy w tygodniu, pływanie przynosi wiele pozytywnych korzyści dla Twojego ciała i umysłu. Od poprawy sprawności sercowo-naczyniowej po zmniejszenie stresu i niepokoju - być może nawet zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre rodzaje raka - pływanie jest idealnym sposobem na zwalczenie negatywnych skutków zbyt długiego siedzenia i częstszego ruchu w ciągu dnia. Oto tylko niektóre ze sposobów, w jakie pływanie wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Zwiększaj moc mięśni

Pływanie to trening całego ciała. Różne pociągnięcia - między innymi styl dowolny, grzbietowy, motylkowy i piersiowy - są ukierunkowane na różne grupy mięśni i poziomy intensywności. Możesz zmieniać swoją rutynę, aby utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Jeśli chcesz zbudować mięśnie i zwiększyć ich siłę, możesz chcieć zwiększyć intensywność. Dobrą zasadą jest wybór skoku, który jest dwa lub trzy poziomy powyżej tego, co zwykle robisz w zakresie intensywności i wysiłku. Możesz również zmieniać swoją rutynę, aby pracować nad różnymi grupami mięśni w różne dni. Na przykład, możesz wybrać pływanie z naciskiem na górną część ciała jednego dnia i na dolną część ciała następnego dnia.

Budowanie i zachowanie gęstości kości

Pływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń na budowanie i zachowanie gęstości kości. W rzeczywistości wielu ekspertów sugeruje, że jest to nawet bardziej skuteczne ćwiczenie niż bieganie w tym celu. Pływanie wywiera na Twoje kości nacisk porównywalny z podnoszeniem ciężarów. W odpowiedzi organizm uwalnia specjalne białka, które budują i zachowują kości. Możesz pomóc zachować zdrowie kości na długie lata, włączając pływanie do swojej rutyny fitness.

Poprawa sprawności sercowo-naczyniowej

Rytmiczny charakter pływania, który nie powoduje żadnych skutków, sprawia, że jest to idealne ćwiczenie dla osób z nadwagą lub otyłością. Ponieważ nie powoduje żadnych skutków, jest łatwiejsze dla Twoich stawów niż bieganie czy jogging. A ponieważ wymaga wstrzymywania oddechu podczas każdego pociągnięcia, nie możesz się tak łatwo rozpędzić i zwiększyć tętna, jak w przypadku biegania. To połączenie sprawia, że pływanie jest doskonałym wyborem dla osób, które starają się poprawić i utrzymać swoją sprawność sercowo-naczyniową.

Pomoc w łatwiejszym oddychaniu

Jeśli cierpisz na astmę, pływanie może być idealnym ćwiczeniem. Ciepła woda rozluźnia drogi oddechowe i zwiększa objętość płuc, pomagając ci łatwiej oddychać. Jeśli masz astmę, porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem treningu pływackiego. Pływanie może być szczególnie pomocne jesienią i zimą. W tym czasie kryte baseny są podgrzewane, a ciepła woda może pomóc złagodzić objawy astmy.

Zmniejszanie stresu i niepokoju

Pływanie jest relaksującym ćwiczeniem, nie różniącym się od uczucia przebywania w wodzie. Uczucie bycia otoczonym przez wodę, w połączeniu z rytmicznym charakterem ćwiczenia, może być bardzo kojące. Możesz również wybrać basen kryty, jeśli nie chcesz wychodzić na zewnątrz przy niesprzyjającej pogodzie. Pływanie jest również dobrym ćwiczeniem, które można wykonywać w dni wolne od innych uciążliwych zajęć. W rzeczywistości, niektóre badania sugerują, że regularne pływanie może być równie skuteczne jak medytacja w zmniejszaniu stresu i niepokoju.

Możliwość zapobiegania rakowi

Regularne pływanie może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom raka. Pojawiające się badania sugerują, że pływanie może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka piersi. Regularne pływanie może również pomóc w zapobieganiu rakowi prostaty u mężczyzn - zwłaszcza u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Powody tego pozostają niejasne, choć teorie sugerują, że ma to związek z ograniczeniem stanu zapalnego w organizmie.

Pływanie to doskonały sposób na aktywność fizyczną, której potrzebujesz, aby utrzymać zdrowe i silne ciało. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię zapobieganie chorobom takim jak rak piersi, czy zachowanie zdrowia kości, pływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie możesz wykonywać.

Istnieje wiele sposobów, w jaki pływanie wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz przy krytym basenie, czy masz do niego dostęp raz lub dwa razy w tygodniu, pływanie jest idealnym sposobem na zwalczenie negatywnych skutków zbyt długiego siedzenia i częstszego ruchu w ciągu dnia.