Wybór idealnej formy aktywnego wypoczynku dla CiebieJeśli mieszkasz w mieście, istnieje duża szansa, że Twoje możliwości uprawiania aktywności fizycznej są dość ograniczone. W końcu nie jest łatwo pójść pobiegać w środku centrum miasta lub wspiąć się na mur bez przyciągania niepożądanej uwagi lokalnych władz. Nie wszyscy możemy żyć w miejscach takich jak Nowa Zelandia, z jej zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i obfitością zajęć na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z siedzącego trybu życia tylko dlatego, że mieszkasz w mieście. Z odrobiną planowania i badań nad alternatywnymi formami ćwiczeń, możesz uzyskać tyle samo (jeśli nie więcej) aktywności fizycznej, jak każdy, kto mieszka na obszarach wiejskich. Ten post jest pełen sugestii, jak uzyskać aktywność, nawet jeśli twoje miasto nie jest dokładnie najlepszym miejscem na zajęcia na świeżym powietrzu - ale najpierw, oto kilka rzeczy do rozważenia...

Siłownia

Jeśli mieszkasz w mieście, są szanse, że wiele z twoich potencjalnych aktywności fizycznych będzie miało miejsce w pomieszczeniach. Nie oznacza to, że nie możesz ćwiczyć, ale będziesz musiał bardziej przemyśleć to, co robisz, aby uzyskać jak najwięcej ze swoich treningów. Nadal masz mnóstwo opcji, od zajęć z ćwiczeń grupowych po maszyny cardio w lokalnej siłowni.

Sztuką jest wiedzieć, które z nich dadzą Ci najwięcej korzyści, jednocześnie zajmując najmniej czasu i miejsca. Jeśli mieszkasz na wsi, jest wręcz przeciwnie. Przekonasz się, że wiele z Twoich potencjalnych aktywności fizycznych odbywa się na zewnątrz, przy każdej pogodzie. Nie oznacza to, że nie można uzyskać sprawności fizycznej w pomieszczeniach, ale być może będziesz musiał bardziej przemyśleć, w jaki sposób wykorzystujesz swój czas podczas treningów.

Nie bój się improwizować

Jak już wspomnieliśmy, wiele z najbardziej efektywnych form ćwiczeń jest wykonywanych w pomieszczeniach. Jednak nadal można uzyskać fantastyczny trening bez wychodzenia z domu. Jeśli kiedykolwiek utkniesz w sytuacji, w której nie masz dostępu do sprzętu lub urządzeń, których potrzebujesz, istnieje wiele sposobów na zaimprowizowanie własnej rutyny treningowej. Możesz wykonywać ćwiczenia z masą ciała, takie jak pompki i przysiady, lub używać przedmiotów domowych, takich jak książki, do kilku różnych rodzajów ćwiczeń. Możesz również improwizować, tworząc obwód cardio z wykorzystaniem przedmiotów, które są łatwo dostępne, takich jak bieganie po schodach, skakanie na trampolinie lub nawet robienie burpees w salonie. Przy odrobinie kreatywności możesz sprawić, że każde środowisko będzie nadawało się do treningu.

Spróbuj zajęć z ćwiczeń w grupie

Jeśli nie jesteś fanem treningu na własną rękę, zawsze możesz spróbować pójść na zajęcia z ćwiczeń grupowych. Te wahają się w stylu od treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) do jogi i wszystkiego pomiędzy. Jedną z zalet zajęć grupowych jest to, że nie trzeba inwestować w wiele drogich urządzeń - wystarczy upewnić się, że znajdziesz zajęcia, które oferują rodzaj ćwiczeń, których szukasz. Należy również upewnić się, że zajęcia są na odpowiednim dla Ciebie poziomie intensywności - jeśli są zbyt łatwe, nie będziesz robić postępów tak szybko, a jeśli są zbyt trudne, możesz ryzykować kontuzję.

Bieganie

Jeśli szukasz formy ćwiczeń na świeżym powietrzu, która nie wymaga dużej ilości sprzętu, jogging lub bieganie to doskonały wybór. Jest to również świetny sposób na rozpoczęcie treningu, jeśli jesteś zupełnie początkujący. Możesz biegać w prawie każdej pogodzie i możesz to robić prawie wszędzie. Możesz jednak unikać biegania w ruchliwych obszarach miejskich, ponieważ możesz być narażony na ryzyko obrażeń spowodowanych przez przejeżdżające samochody. Jeśli chcesz zmaksymalizować korzyści z biegania, powinieneś również rozważyć zainwestowanie w niektóre dobre buty do biegania.

Wspinaczka i bouldering

Jeśli szukasz krytej siłowni wspinaczkowej, którą możesz odwiedzić, gdy tylko masz czas na trening. Wspinaczka to fantastyczny sposób na zdobycie kondycji i poprawę ogólnego stanu zdrowia - zwłaszcza gdy wspinasz się z dużą intensywnością, jak np. bouldering. Wspinaczka to ćwiczenie całego ciała, które działa na mięśnie, podnosi tętno i zwiększa wytrzymałość. Możesz również wspinać się z grupą przyjaciół lub zorganizować zawody dla dodatkowego wyzwania. Jedynym minusem wspinaczki jest to, że rozpoczęcie jej może być dość kosztowne. Siłownie wspinaczkowe często pobierają miesięczną opłatę, a ponadto trzeba zainwestować w parę butów do wspinaczki.

Kajakarstwo

Kajakarstwo i canoe to dwie wspaniałe aktywności na świeżym powietrzu, które wymagają minimalnego sprzętu. Jeśli mieszkasz w pobliżu zbiornika wodnego, możesz łatwo wiosłować nim sam lub z przyjaciółmi. Możesz również pływać kajakiem lub kanu na jeziorach lub rzekach, które są odpowiednie dla niedoświadczonych żeglarzy. Są to aktywności ćwiczeń o niskim wpływie, które poprawią twoje ogólne zdrowie i kondycję. Należy jednak zadbać o ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak nadmierny wysiłek i oparzenia słoneczne.

Jeśli chciałbyś być bardziej aktywny, ale mieszkasz w mieście, nie martw się! Nadal możesz uzyskać tyle samo ćwiczeń, co każdy inny, po prostu musisz być bardziej kreatywny ze swoimi wyborami. Możesz iść pobiegać lub pobiegać, wspinać się lub pływać kajakiem - i prawie wszystkie te czynności można wykonać w domu na siłowni, jeśli pogoda nie jest odpowiednia. Nie musisz mieć pięknego krajobrazu na zewnątrz, aby uzyskać kondycję - wystarczy, że włożysz trochę myśli w to, co robisz.