Jak przygotować się do biegania: Przewodnik dla początkujących, jak zacząćJeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, myśl o podjęciu biegania jako nowego hobby może wydawać się całkowicie przytłaczająca. Wydaje się, że jest tak wiele rzeczy, o których należy pomyśleć i przygotować się do rozpoczęcia nowego nawyku fitness. Tak wiele pytań! Gdzie powinienem biegać? Jak szybko powinienem iść? Jak duży dystans powinienem pokonać? Czy potrzebuję specjalnego sprzętu lub ubrań? Czy powinienem dołączyć do grupy, czy znaleźć indywidualne sesje treningowe? I to jest tylko zarysowanie powierzchni tego, co może być potencjalnie zastraszającym nowym przedsięwzięciem. Na szczęście rozpoczęcie biegania nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się początkowo wydawać. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie postawiłeś stopy na siłowni, nie trenowałeś żadnego sportu ani nie uprawiałeś żadnej konkretnej aktywności fizycznej - nadal możesz zacząć biegać!

Dlaczego warto biegać?

Kiedy mówimy o bieganiu, często mamy tendencję do myślenia o nim jako o sporcie i zawodach, w których sportowcy ścigają się ze sobą do mety. W tym sensie bieganie jest bardzo konkurencyjnym sportem. Ludzie często biegają, aby rywalizować z samymi sobą, sprawdzać własne granice i przesuwać swoje ciała do samego progu wytrzymałości. Powody biegania są tak różnorodne, jak liczba samych biegaczy. Bieganie można uprawiać z wielu powodów i dla każdego celu, jaki tylko przyjdzie Ci do głowy. Ale oto kilka głównych powodów, dla których ludzie decydują się na bieganie.

  • Bycie zdrowym - Bieganie to ćwiczenie o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, które może spalić przyzwoitą ilość kalorii.

  • Utrata wagi - Bieganie może pomóc Ci schudnąć i zwiększyć metabolizm.

  • Wytrzymałość - Bieganie może pomóc Ci zbudować wytrzymałość, zwłaszcza jeśli biegasz na dłuższych dystansach.

  • Cardio - Bieganie to ćwiczenie aerobowe, które działa na Twoje serce i płuca. Problemy zdrowotne

  • Bieganie może pomóc Ci w zarządzaniu i zmniejszeniu objawów związanych z niektórymi warunkami zdrowotnymi.

Jak zacząć biegać dla początkujących

Bieganie to świetny sposób na uzyskanie kondycji i zachowanie zdrowia. Jeśli jesteś zupełnie początkujący, nie musisz od razu wychodzić i biegać 10 km. Zacznij od stosunku chodu do biegu wynoszącego 60/40. Oznacza to, że chodzisz przez 60 sekund, a następnie biegniesz przez 40. W miarę nabierania kondycji możesz stopniowo zwiększać czas biegu, zmniejszając jednocześnie czas chodzenia. Innym sposobem na ułatwienie sobie tego zadania jest zastosowanie metody bieg/chód. W tym przypadku chodzisz przez tyle czasu, ile zajmuje Ci bieganie przez minutę. W miarę poprawy kondycji zwiększaj ten stosunek.

Jeśli masz na myśli konkretny cel, taki jak przebiegnięcie konkretnego wyścigu lub wydarzenia, upewnij się, że zaczynasz z planem. W końcu nie poszedłbyś po prostu grać w piłkę nożną czy koszykówkę bez wcześniejszego treningu czy doświadczenia. Z bieganiem jest tak samo. Musisz się do niego przyzwyczaić dzięki odpowiedniemu treningowi i przygotowaniu.

Choosing your path

Kiedy dopiero zaczynasz, pomocne może być pójście z grupą, kiedy biegasz. Jeśli to zrobisz, upewnij się, że wybierzesz grupę, która jest dla Ciebie odpowiednia. Kiedy po raz pierwszy zaczynasz biegać, pomocne może być znalezienie grupy biegowej, której tempo jest dla Ciebie odpowiednie. Może to być świetny sposób, aby utrzymać motywację i uzyskać wsparcie od innych, gdy dopiero zaczynasz. Jest to również świetny sposób, aby uzyskać wskazówki od innych biegaczy, jak poprawić swoją formę biegową.

Jeśli nie możesz znaleźć grupy, która działa dla Ciebie lub wolisz biegać na własną rękę, istnieje wiele aplikacji i stron internetowych, które mogą pomóc Ci obliczyć swoje tempo i pokonany dystans bez konieczności ciągłego zatrzymywania się i patrzenia na urządzenie GPS.

Jak trenować do biegania

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz biegać, ważne jest, aby się rozluźnić i nie przesadzić. Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do biegania. Nawet najlepsi sportowcy na świecie nie stosują uniwersalnego podejścia podczas treningu. Każdy jest inny i każdy organizm inaczej reaguje na ćwiczenia. To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała. Jeśli czujesz zmęczenie, spróbuj nieco ograniczyć trening. Jeśli czujesz się świetnie, spróbuj przesunąć się trochę bardziej.

Jeśli dopiero zaczynasz, najlepiej będzie, jeśli zastosujesz plan dla początkujących biegaczy. Są one zaprojektowane specjalnie dla osób, które zaczynają biegać po raz pierwszy i mogą pomóc Ci w rozpoczęciu biegania, wprowadzając Cię powoli w prawidłową formę biegu od samego początku.

Co nosić, gdy biegasz

Jeśli chodzi o to, w co się ubrać podczas biegania, musisz pomyśleć o dwóch rzeczach. Pierwsza to Twój poziom komfortu, a druga to bezpieczeństwo. Zdecydowanie chcesz być tak wygodny, jak to możliwe, kiedy biegasz, ale nie chcesz też być tak ciepły i przytulny, że się przegrzewasz. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka rzeczy przy wyborze odzieży do biegania.

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest pogoda. Jeśli mieszkasz w klimacie, który ma wszystkie cztery pory roku, musisz być przygotowany na wszystkie cztery pory roku, kiedy biegasz. Jeśli biegasz tylko w ciepłych miesiącach roku, łatwo zapomnieć, że zima jest tuż za rogiem. Chcesz mieć pewność, że jesteś ubrany odpowiednio do pogody. Może się to znacznie różnić w zależności od tego, w której części świata mieszkasz.

Znaczenie rozciągania i rozgrzewki

Ważne jest, aby pamiętać, że bieganie jest formą ćwiczeń, co oznacza, że wymaga aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna, która wymaga ruchu mięśni i stawów, obciąża Twoje ciało. W związku z tym może prowadzić do obolałych mięśni i bólu stawów. Choć zazwyczaj nie jest to nic, czym należałoby się nadmiernie przejmować, to jednak warto pamiętać, że może się to zdarzyć i być na to przygotowanym.

Jednym ze sposobów na złagodzenie niektórych dolegliwości związanych z bieganiem jest rozciąganie. Chociaż nie pomaga to bezpośrednio w bólu stawów, może pomóc zmniejszyć bolesność mięśni i pomóc Ci szybciej odzyskać siły po biegu. Ważne jest również, aby pamiętać o rozgrzewce przed wyjściem na bieg. Prawidłowa rozgrzewka może pomóc w zapobieganiu urazom i przygotować ciało do nadchodzącego biegu.

Teraz, gdy już dowiedziałeś się, jak właściwie przygotować się do biegu i zacząć go uprawiać, nadszedł czas, aby wyjść na zewnątrz i zastosować te wskazówki w praktyce. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się dołączyć do grupy biegowej, czy też pójść na to samemu, upewnij się, że przestrzegasz właściwego planu biegowego i ułatwiasz sobie bieganie. Przy odrobinie planowania i przygotowania, nowy nawyk biegania może być tak łatwy, jak postawienie jednej stopy przed drugą.